Esilehekülg Maakonna info Linnad ja vallad Kunda Ajalugu
logo

AjaluguAjalooline ülevaade

Kunda ajalugu ulatub keskmise kiviajani. Umbes 8000−6000 aastat eKr laius siin ulatuslik järv. Keset järve asus väike saar – Lammasmägi, mis oli tol ajal sobiv asumiskoht kalastajatele ja küttidele. Tänapäeval on Lammasmägi hästi tuntud mesoliitiline leiukoht, mis on andnud nime tervele arheoloogilisele kultuurile – Kunda kultuurile. Esimesed kirjalikud teated pärinevad taanlaste võimuperioodist (1241. aastast on pärit märkmed Gundase küla kohta). Kunda mõis oli kunagi suurejoonelisemaid mõisaansambleid Eestis. Mõis sai nime Gundiste perekonna järgi ning esmakordselt on seda mainitud 1443. aastal. Tänapäeval on mõis küll varemeis, kuid neis on aimatav möödunud aegade hiilgus. Kunda mõisas elas ka John von Girard de Soucanton – mees, kes 1870. aastal hakkas koos keemiku Viktor Lieveniga Kundas tsementi tootma.
 

1938. aasta 19. aprillist antud dekreediga sai teiste alevite kõrval 1. maist endale linnaõigused ka Kunda. Esimesed valimised Kunda linnavolikogusse toimusid 4. detsembril 1939. Kunda esimeseks linnapeaks sai endine alevivanem Kalju Otu, abilinnavanemaks Rudolf Jurtom tehasest. Linnas tegeldi väga suures mahus kodukaunistustöödega, istutati ilupuid, rajati puiesteid, hekke ja parke. Linn oli puhas ja korras. 1934. aasta rahvaloendusel registreeriti Kundas ainult 1863, 1939. aastal juba 1992 elanikku. 

Teine maailmasõda tõi kundalaste ellu palju raskusi ja kannatusi. 1946. a alguseks oli Kundasse jäänud vaid 1450 elanikku (857 naist ja 593 meest). Elanike arv kasvas peamiselt Venemaalt saabunute arvelt. Sõjajärgsete esimeste aastate taastamistöö peaülesandeks oli Kunda elanike varustamine toidu- ja tarbekaupadega, tootmise ja elukeskkonna korrastamine.

John von Girard de Soucantoni vaim elab Kundas edasi. Tänapäeval leiab linnas ringivantsija erinevais paigus mitu kummalist kuju. 2006. aasta suvel toimusid Kundas tsemendipäevad, mil Simson von Seakylli eestvedamisel loodi ja seati Kundas paika seitse Soucantoni kuju. Soucantoni tähtsust on raske üle hinnata – kui poleks Soucantoni, siis poleks ka Kundat. 

Linn osaleb aastast 2002 Eesti tervislike linnade ning aastast 2004 UNICEFi lapse- ja noortesõbralike linnade liikumises.

Kunda linnast vt täpsemalt: http://www.kunda.ee/

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit    Rakvere, Kreutzwaldi 5, tel: 325 8044       Kirjuta toimetajale!
Made by 
www.wiseman.ee