Esilehekülg Maakonna info Linnad ja vallad Kunda Sõbralaat
logo

SõbralaatSõbralaat

JÄRGMINE SÕBRALAAT TOIMUB 2010 HAMINAS


Sõbrakaubandus soomlaste ja virulaste vahel on toimunud üle seitsmesaja aasta. Keskaegsed dokumendid annavad tunnistust, kuidas kaubavahetuse tekkimisel kujunesid kontaktid üksikisikute ja perekondade vahel, mille süvenemisel kasvas sõprus ja vastastikune usaldus. Esimesed dokumentaalselt tõestatud andmed pärinevad 1300. aastatest, mil Viiburi lähikonna talupoegi teatakse olevat käinud nii Tallinnas kui ka Virumaa väikestes sadamates. Dokumendid kinnitavad soome talupoegade purjetamist Mahusse ja Toolsesse 1431 ja 1437. Need on kroonikute poolt kirja pandud andmed, kuid kaubavahetus ise algas kindlasti palju varem.

Soome väikesaartel tegeldi peamiselt kala- ja hülgepüügiga, liivase pinnasega kivine maapind ei sobinud põlluharimiseks. Virulane kasvatas vilja ja karja. Silgud (st soolaräimed) jõudsid sõprade abiga virulaste, vili, hiljem ka kartulid ja liha aga saareelanike toidulauale. Lisaks vahetati villa ja käsitöötoodangut ning kõike muud vajalikku.


Käidi üksteisel külas – nii mandrilt saartele kui ka vastupidi. Peale majandusliku oli ülemeresõitudel ka kultuuriline kasu. Kui kaup oli vahetatud ja laat peetud, algas sadamas pidu, mida ka saaremeeste pühadeks kutsuti. See olnud nii tähtis päev, et isegi rohi ei kasvanud. Meeste osaks sai maailma uudiseid, meresõidu- ja kalapüügitarkusi jagada. Naised tegelesid enam kodukultuuri avardamisega kokanduse, õmbluse jm vallas.


1939. aastal lahkusid Tütarsaare viimased laevad Kundast ja Mahust. Teise maailmasõja puhkedes algas sõprussuhetes suur vaikus, mis kestis kuuskümmend üks aastat.


2000. aasta tähistas sõbrakaubanduse taassündi – Kundas ja Mahus toimus taas sõbralaat.
Tänaseks päevaks on laadast kujunenud kultuurisündmus nii eestlaste kui ka soomlaste jaoks. Nüüdisajal on küll eluline vajadus laadakraami järele teisenenud – käsitöö, isekasvatatud puu- ja köögiviljaga, maasikate ja meega, värske kala või äsja suitsuahjust võetud singiga kauplemisest on saanud rahvusvaheline ja rohkearvuline käsitöö- ja (ranna)kultuuripidu koos laulu ja tantsu ning hea söögi ja joogiga. Samas on see kummardus meie esivanematele, kelle loodud traditsioonis elavad edasi kõik ilusad sõbrakaubanduse põhimõtted avatusest ja usaldusest ning mõnusast ja vahetust koosolemisest-tegutsemisest.


2002. aastal toimus sõbralaat Klamilas (Soomes). 2004. aasta juulikuus oli avatud suur käsitöölaat Kunda rannas, kus lisaks laadale ja esinemisprogrammidele tegutsesid ka käsitöötoad. Laadalisi kogunes Kundasse tol aastal 10 tuhande ringis. Eelmine sõbralaat toimus 2006. aastal Haminas, kus laata külastas ligikaudu 15 tuhat külalist.


2012. aastal toimub sõbralaat taas Kunda rannas


KÕIK ON LAADALE VÄGA OODATUD!

Lisainfo
http://www.kundalinnaklubi.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=52

Sõbralaat

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit    Rakvere, Kreutzwaldi 5, tel: 325 8044       Kirjuta toimetajale!
Made by 
www.wiseman.ee