Lääne-Virumaa info, uudised ja kaart
vihm
Täna 9..17°C
  selgevihm
Homme 9..17°C
  vihm
Ülehomme 8..13°C
      est   eng  
 
kolmapäev 16. oktoober 03:31
Esilehekülg Maakonna info Tervisedendus Tervisedendus

TervisedendusUued psühhoaktiivsed ained kujutavad kasutajaile suurt ohtu

Tervise Arengu Instituut
Pressiteade
22. september 2014


Uute psüühoaktiivsete ainete tarvitamine on üha kasvavaks probleemiks, kuid nende tarvitamisega kaasnevad ohud on kasutajaile teadmata. Kasutamise ulatust näitab fakt, et mõnda uut psühhoaktiivset ainet on Eesti 12. klasside õpilastest tarvitanud 4%.  

Tervise Arengu Instituudi teadur Katri Abel-Ollo selgitas, et uuteks psühhoaktiivseteks aineteks nimetatakse aineid, mis avaldavad psühhoaktiivset toimet, kuid mida veel ei ole narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja lisatud.

Abel-Ollo märkis, et viimase 10 aastaga on Euroopa Liidus teavitatud ligi 400 uuest ainest. “Sageli turustatakse neid kui „seaduslikke uimasteid“, „teaduskemikaale“ või „väetisi“, kuid tegelikult kasutatakse neid meelemürgina.” Ta lisas, et uute ainete tarbimise põhjusteks on nende kerge kättesaadavus interneti teel, kasutajate vähene teadlikus kaasnevatest terviseriskidest ning võrreldes teiste uimastitega ka madalam hind.

Uute ainete tarvitamise suurimaks ohuks on teadmatus. Abel-Ollo sõnul ei ole vaatamata aine pakendil olevale võimalikule infole kunagi kindlust, milline aine ja millises koguses on tegelikult toote koostises. Kõige sagedasemad otsesed uute psühhoaktiivsete aine tarvitamise mõjud on ärevus, paranoia, hallutsinatsioonid, hüpertermia, kardiotoksilisus, krambid. Näiteks meferdooni, MDPV, 4-MA kasutamist on seostatud muuhulgas ka tarvitajate surmajuhtumitega. Kaasneda võib ka üledoos, samuti on oht sõltuvuse tekkeks.

Kõige ohtlikumaks teeb uute ainete tarvitamise ka asjaolu, et pole selge, kuidas uue aine farmakoloogilist ja toksilist mõju omavad koostisosad inimkehas omavahel reageerivad. Isegi eraldiseisvana on nende ainete tarvitamine tervisele potentsiaalselt ohtlik.

Mitmed uued psühhoaktiivsed ained on Eestis juba lisatud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja ja nende käitlemine ilma vastava loata on seadusega keelatud. Muudatused narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjas on kättesaadavad Riigi Teatajas ning teavitusena Ravimiameti veebilehel (http://www.ravimiamet.ee/).

Uue psühhoaktiivse aine puudumine narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjast ei tähenda, et antud aine on ohutu inimese tervisele.

Lisainfo: Lisainfo: Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 390, 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit    Rakvere, Kreutzwaldi 5, tel: 325 8044       Kirjuta toimetajale!
Made by 
www.wiseman.ee