Lääne-Virumaa info, uudised ja kaart
vihm
Täna 2..7°C
  selgevihm
Homme 2..7°C
  selgevihm
Ülehomme 2..10°C
      est   eng  
 
teisipäev 24. november 02:49
Esilehekülg Turism Vaatamisväärsused ja külastuskohad

EELK Viru-Nigula kirik


Koguduse vana ladinakeelne nimetus Maum on arvatavasti tuletatud enneorduaegsest nimetusest Mahu. Seda nimetust kandis Virumaal see osa, mis asetses Räpäläst ida pool ja Lemmust ning Pudivirust põhja pool, ulatudes välja Soome laheni. Muistne Mahu oli suurem praegusest kihelkonnast. Viru-Nigula asula on kiriku ümber olnud, seepärast on ka Mahu (Maholm) asendunud Viru-Nigulaga, kuna kirik on pühitsetud meremeeste kaitsepühak Nikolausele.

1980-ndate aastate lõpul tehti kiriku juures arheoloogilisi kaevamisi arheoloog Toomas Tamla juhtimisel, mille tulemusel dateeriti kiriku vundament 13. sajandisse. Ka kooriruumi võlvid pärinevad samast ajast. 1658.a. rüüstas Vene tsaari Aleksei Mihhailovitchi sõjavägi Viru-Nigulat, põletades ühtlasi ka tema kivist kiriku ja kirikumõisa. Põlenud kirik ehitati taas üles. Koos torniga sai kirik valmis 1755.a. Uus kantsel muretseti Saksamaalt 1883.a. ja oli kaunistatud nelja pärnapuust evangelisti kujutisega. Uuendatud orel valmis alles 1927.a. ja oli 24 ja heliseva registriga ja kahe manuaaliga.

Kirik põles maha II maailmasõja alguses.

1942.a. kevadel hakati pidama plaane kiriku taastamiseks. 17.mail 1942.a. peetakse koguduse nõukogu koosolek, kus jäetakse kirikumaksud natuuras endiseks ja tahetakse kiriku ehitamiseks 15000 riigimarka laenu võtta. Samal aastal palutakse ka vabastust kirikumaksust seoses kiriku ehitusega, mille konsistoorium ka rahuldab.

1948 kaetakse ka kirikutorni kivist osa katusega ja nii saab kogu hoone väliselt ilmastikumõjude eest kaitstud.

1951. aastal jätkusid kiriku taastamistööd. Pühakojale pandi pilpakatus ning tehti mitmeid väiksemaid parandusi kokku 20-ne tuhande rubla väärtuses. Sel aastal suunas kirikuvalitsus Viru-Nigula kirikusse usukultuslikust inventarist kirikukella ja harmooniumi, mis pärines Tallinna Kopli kirikust.

1952.a kiriku taastamistööde käigus krohviti ja valgendati kirik seestpoolt, ühtlasi tsementeeriti ka kiriku põrand, parandati kiriku aknad. Kogudusel jätkus isegi niipalju jõudu ja materiaalseid võimalusi, et ehitati üles kiriku väravad ning restaureeriti ka kirikut ümbritsevat surnuaia kiviaeda.

1969.a. juunis teostatakse kiriku katuse uuendamine. Katus tehti punasest eterniidist (nagu oli nõutud arhitektuuri komitee ja muinsuskaitse komitee poolt). Tööde käigus kontrolliti ka töökvaliteeti, mis osutus heaks, samuti rahuldas materjali valik.

**

1983 asutati Viru-Nigulas kodu-uurimisring “Kodupaik”, et üheskoos püüda uurida, koguda ja säilitada kõike, mis kodukoha minevikus on huvipakkuvat. 1980-ndate II pooles Eestis hoogustunud muinsuskaitse liikumine haaras ka Viru-Nigulat.

1988.a novembris mälestab kohalik muinsuskaitseklubi O.W. Masingu 225. sünniaastapäeva, peetakse konverents.

1990 pühitseb koguduse õpetaja kirikaias punases terroris hukkunute mälestussamba. avatakse endiste Sämi kooli õpilaste eestvõttel selle kooli mälestuskivi ning juulis taasavatakse Vabadussõjas langenute mälestussammas.Avatud:
Kantselei tööajad: N,L 10.00-14.00 ja enne ning peale jumalateenistust. Jumalateenistuste algus kell 14.00

Kontaktandmed:
Telefon: 5257816 E-post: heinar.roosimagi@eelk.ee
Aadress: 44001 Viru-Nigula, Viru-Nigula vald, Lääne-Virumaa Kodulehekülg: www.eelk.ee/viru-nigula/

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit    Rakvere, Kreutzwaldi 5, tel: 325 8044       Kirjuta toimetajale!
Made by 
www.wiseman.ee