Lääne-Virumaa info, uudised ja kaart
vihm
Täna 10..14°C
  selgevihm
Homme 10..14°C
  selgevihm
Ülehomme 9..12°C
      est   eng  
 
kolmapäev 18. september 08:45
Esilehekülg Uudised
13. nov 15:35

Roela Kodukant korraldab 17.novembril ajaloopäeva „Suured ja väikesed viidad“

MTÜ Roela Kodumant kutsub 17. novembril 2018 ajaloo- ja koduloohuvilisi Roela rahvamajja kogukonna ajaloopäevale „Suured ja väikesed viidad”, kus saab kuulda ettekandeid ühest Eestimaa suuremast ajalookirjutajast Christian Kelchist, Põhjasõja lahingutest Virumaal, vennastekoguduste liikumisest ja selle tähendusest Eestimaal pärast Põhjasõda. Saame kuulda Tammiku külast pärit näitlejast Imbi Valgemäe elust ja näitlejatööst.

Ajaloolane Anti Poolamets kõneleb saksa päritolu Eestimaa pastor ja kroonikust Christian Kelchist – ühest eesti suuremast ajalookirjutajast ja  viimasest tähtsamast Balti kroonikust, kelle elutee tõi teda ka Viru-Jaagupisse kirikuõpetajaks. Kelchi koostatud "Continuation" kirjeldab ilmekalt suure näljahäda aastaid (1695-1998) ja Põhjasõja esimese aastaid.

Hernhuutlased  ja 18. sajandi vaimuelu Eestis tuleb vaatluse alla Uusmõisa omaniku Peter Kienitza ettekandes. Peter Krienitz räägib hernhuutluse ehk vennastekoguduste liikumise tähendusest vaimsele, sotsiaalsele ja majanduslikule elule Eestimaal peale Põhjasöda, samuti vennastekoguduste liikumise mõjust baltisaksa mõisnikele ning eesti maarahvale.

Virumaa Muuseumid vanemteadur Uno Trumm räägib Põhjasõja lahingutest Virumaal, mis otsapidi ulatusid ka Roela maade piirile. Virumaa oli Põhjasõja ajal üks enam kannatanud piirkondi, kuna suur osa sõjategevusest toimus siin piirkonnas. Roela talupoegkond pidi sarnaselt teiste ümbruskonna talupoegadega andma Rootsi väkke sõdureid ja neid moonastama. Lisaks sõjale tabas maad 1709. aastal näljahäda ning 1710.-1711. aasta katkuepideemia, mis vähendasid rängalt Eestimaa rahvastikku.

Roela kandist Tamiku külast pärit näitlejast Imbi Valgemäest tuleb rääkima Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi teadur Iivi Lepik.

Roela Kodukant  juhatuse liikme Tiina Alavere sõnul on veel on elus inimesi, kes mäletavad Imbi Valgemäe haruldast häält. Tänastele lastele on tema nimi võõras, ometigi kasvasid Valgemäe plaadistatud muinasjuttude saatel omal ajal üles terved põlvkonnad.

 „Kahjuks on Imbi Valgemäe tänaseks sedavõrd unustusse vajunud, nagu teda poleks kunagi olemas olnudki. Soovime ajaloopäevaga pühkida unustusetolmu omaaegse ülipopulaarse näitleja ümbert ja teda kasvõi mõnekski ajaks tähepanukeskmesse tuua.“

Ajaloopäev algab Roela rahvamajas kell 12, kavas on ka kohvi- ja lõunapausid. Ajaloopäeva on osavõtjatele tasuta. Ettevõtmist toetab Vinni vallavalitsus.

Info Tiina Alavere, tel 5130553

Hilje Pakkanen 

Vinni Vallavalitsus 


Lääne-Viru Omavalitsuste Liit    Rakvere, Kreutzwaldi 5, tel: 325 8044       Kirjuta toimetajale!
Made by 
www.wiseman.ee